Albumy fotograficzne wydane w ostatnich latach
W 2008 roku powstał album Powiat Dębicki, który zawiera fotografie wykonane podczas moich licznych fotograficznych wypraw po ziemi dębickiej i przedstawiające głównie malownicze pejzaże, przyrodę jak również architekturę dworską i sakralną powiatu dębickiego. Album zawiera 120 stron w formacie A4. Wydawca: Starostwo Powiatowe w Dębicy – nakład 1000 szt – ilość stron 120
W 2011 roku powstał album „Gmina Dębica w barwach czterech pór roku” wykonany w całości z moich zdjęć (122 szt). Jest to pierwsze takie wydawnictwo, które ukazuje największe walory turystyczno-przyrodnicze Gminy. Album o wymiarach 21x21cm zawiera 120 stron, na których znalazły się kolorowe fotografie wykonane w różnych roku, w nocy, o świcie, wschodzie i zachodzie słońca. W takiej publikacji nie mogło również zabraknąć zdjęć lotniczych, ukazujących w ciekawy sposób walory okolicznych pól, łąk i lasów. Wydawca: Gmina Dębica – projekt, skład i druk Studio Gamma s.c. – nakład 1000 szt. – ilość stron 122.
W 2011 roku powstał album „Pieśń o Naturze” również wykonany w całości z moich zdjęć. Tematem przewodnim jest przyroda występująca na obszarze Gminy Dębica. Różnorodność fauny i flory zachwyca niejednego przyrodnika i turystę zwiedzającego tereny Gminy. To tutaj, wśród bogatej roślinności znaleźć można prawem chronione wawrzynki wilczełyko, storczyki plamiste, kłokoczkę południową i zimowity jesienne. To tutaj można napotkać całą plejadę rzadko spotykanych ptaków, ssaków, gadów i płazów. To tutaj można podziwiać przepiękne widoki na Pogórze Strzyżowskie, Ciężkowickie, a nawet na Tatry. Jako miłośnik i baczny obserwator przyrody, znający również ciekawe miejsca położone na terenie Gminy, wykorzystałem swoją fotograficzną wiedzę i doświadczenie tworząc wiele interesujących zdjęć przedstawiających m. in. portrety zwierząt, jak również rośliny w znacznym powiększeniu. Wydawca: Gmina Dębica – projekt, skład i druk Studio Gamma s.c. – tekst: Magdalena Baran – nakład 1000 szt. – ilość stron 130.
W 2012 roku powstał album poświęcony przyrodzie występującej na terenie gminy Jodłowa. Album jest ukoronowaniem moich wypraw, które na przestrzeni 15 miesięcy uskuteczniałem bez względu na pogodę. Zrobiłem ok. 4000 km po drogach i bezdrożach gminy Jodłowa. Warto było, powstało mnóstwo unikalnych i ciekawych zdjęć, z których spokojnie można obdzielić trzy takie albumy i każdy będzie inny. Wydanie jest wzbogacone o opisy w języku polskim i angielskim. Na 120 kolorowych stronach znajduje się ponad 220 zdjęć.
Zdjęcia: Dariusz Tyrpin. Tekst: Dariusz Tyrpin. Projekt, skład, tłumaczenie, druk: Gamma s.c. Nakład 500 sztuk.
26 listopada 2013 roku ujrzał światło dzienne kolejny album – „Cztery Pory Roku w Gminie Ryglice”. Wydawnictwo ukazuje niepowtarzalne walory przyrodnicze, krajobrazowe i turystyczne, jakie występują na terenach gminy Ryglice, której obszar w znacznej części znajduje się w obrębie strefy chronionego krajobrazu Pogórza Ciężkowickiego oraz Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. Gmina charakteryzuje się bogactwem krajobrazu pół, łąk, wzgórz i lasów, jak również bogatą bazą turystyczną z licznymi gospodarstwami agroturystycznymi, stadninami koni i szlakami rowerowymi – z pewnością przyciągnie niejednego miłośnika turystyki, pięknych terenów i świeżego powietrza. Album zawiera blisko 120 zdjęć wykonanych o każdej porze roku, dnia i nocy. W publikacji nie mogło zabraknąć obszernych panoram, czy też zdjęć makro przedstawiających niektóre chronione gatunki kwiatów występujących na terenie Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. Jest też zawarte trochę historii – cmentarze z I wojny światowej, czy zabytkowe kapliczki oraz ostatnio odrestaurowany spichlerz dworski z 1757 roku. Album jest dostępny w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ryglicach oraz w filiach w Lubczy i w Zalasowej.
Zdjęcia: Dariusz Tyrpin. Tekst, projekt, skład i druk: Gamma s.c. Nakład 1000 sztuk.
W lipcu 2014 roku powstała kolejna publikacja promującej tereny pięknej Gminy Jodłowa, dla której znowu z wielką przyjemnością wykonałem zdjęcia. Malownicze położenie gminy oraz liczne obiekty i zabytki są godne szerszego upowszechniania, a przede wszystkim do zwiedzania. Jak szybko płynie czas i zmienia się nasze otoczenie sami Państwo ocenicie oglądając wiele zdjęć, które dokumentują przeszłą i współczesną architekturę. Gdy cztery lata temu zacząłem współpracę z Urzędem Gminy (zbierając materiał o przyrodzie występującej na tym terenie) niewiele ludzi wiedziało, że niebawem powstanie w Jodłowej piękny i nowoczesny obiekt konferencyjno-bankietowy, który trwale zmieni krajobraz centrum tej miejscowości. To tylko jeden z licznych przykładów jak szybko zmienia się nasze otoczenie. Dlatego ważne jest, by w porę udokumentować to, co niebawem może być zmienione, lub co gorsza, może wcale nie istnieć. W albumie znajdziecie Państwo blisko 170 zdjęć na 145 stronach, które są podzielone na poszczególne sołectwa.
Zdjęcia: Dariusz Tyrpin. Tekst, projekt, skład i druk: Gamma s.c. Nakład 1000 sztuk.
W listopadzie 2014 roku powstał kolejny album tym razem ukazujący architekturę i zabytki gminy Ryglice. O samej gminie nie będę się rozpisywał, bo to już uprzednio zrobiłem charakteryzując “Cztery Pory Roku w Gminie Ryglice”. Oprócz aktualnych zdjęć przedstawiających obiekty zabytkowe, publikacja zawiera także kilka archiwalnych i unikatowych zdjęć tychże obiektów. Na 105 kolorowych stronach znajduje się 150 zdjęć przedstawiających najciekawsze budynki i miejsca wraz z bogatym opisem. Album nie jest przeznaczony na sprzedaż, jednak dostępny jest w bibliotekach szkolnych i publicznych w gminie Ryglice i w gminach ościennych.
Zdjęcia: Dariusz Tyrpin. Tekst: Urząd Gminy Ryglice. Projekt, skład, tłumaczenie, druk: Gamma s.c. Nakład 500 sztuk.
Także pod koniec 2014 roku światło dzienne ujrzał album “Stowarzyszenie w Obiektywie” wydany przez Lokalną Grupę Działania Partnerstwo 5 Gmin. Album przedstawia najciekawsze miejsca i obiekty mieszczące się na terenach gmin Ropczyce, Sędziszów Młp., Iwierzyce, Dębica i Czarna. Wykonywałem zdjęcia przez kilka miesięcy w roku, od wiosny do późnej jesieni jeżdżąc po obszernym i niezwykle urozmaiconym terenie pięciu gmin.
Oprócz wyżej wymienionych publikacji byłem współautorem zdjęć do innych albumów przedstawiających głównie przyrodę Podkarpacia – “Podkarpacie z Lotu Ptaka” oraz “Parki Krajobrazowe Województwa Podkarpackiego”.