Napój Miłosny – Gaetano Donizetti

„Napój miłosny” Gaetano Donizetti’ego to opera komiczna w dwóch aktach. Akcja rozgrywa się około roku 1815. Przedstawia perypetie miłosne biednego wieśniaka Nemorina, który stara się o względy pięknej Adiny. Ona wyśmiewa jego stałość i tłumaczy mu, że jest zbyt zmienna i kapryśna, żeby kogokolwiek pokochać na całe życie. Gdy do wsi przybywają żołnierze, ich dowódca, zarozumiały sierżant Belcore oświadcza się dziewczynie, doprowadzając tym Nemorina do rozpaczy. Aby zdobyć jej przychylność, kupuje u wędrownego znachora Dulcamara napój miłosny mający zapewnić mu powodzenie u dziewcząt, a w rzeczywistości jest to zwykła butelka wina. Pozorna obojętność Nemorina doprowadza Adinę do przyjęcia oświadczyn sierżanta. Nemorino, aby zdobyć pieniądze na następną butelkę napoju miłosnego, zaciąga się do wojska. Nemorino jeszcze nie wie, że umarł jego bogaty wuj, zostawiając mu spadek. Jednak dowiadują się o tym miejscowe dziewczęta i zaczynają okazywać młodzieńcowi względy. On przypisuje to działaniu magicznego napoju. Kiedy Adina dowiaduje się, że Nemorino zaciągnął się do wojska z miłości do niej, oddaje pieniądze sierżantowi i przestaje ukrywać swoje uczucia. W finale Dulcamara sprzedaje wszystkim swój napój miłosny, który okazał się niezwykle bardzo skuteczny.

Tak w wielkim skrócie przedstawia się libretto (Felice Romani), wedle którego powstały obrazy, które miałem przyjemność utrwalić i pokazać Państwu. Dla porządku dodam, że w głównych rolach wystąpili śpiewacy dobrze już znani dębickiej publiczności z poprzednich oper: Alicja Płonka jako Adina, Piotr Koprowski jako Nemorino, Leopold Stawarz jako Belcone, Maciej Kucera jako Dulcamara, Katarzyna Plewniak jako Giannetta, Jan Maślanka jako Giovanni di Latticello. Ponadto towarzyszyły im chóry parafii MB Anielskiej i Miłosierdzia Bożego w Dębicy, ZNP „Akord” i SCK z Mielca pod dyrekcją Pawła Lisa, orkiestra ze Szkoły Muzycznej w Dębicy pod batutą Pawła Adamka, Grupa Tancerzy Ognia DRACONICA w składzie Marta Szęszoł, Damian Wójcik i Rafał Braun, Grupa Taneczna LDC z Akademii Rozwoju Artystycznego w Dębicy pod kierunkiem Zuzanny Blezień. O choreografię zadbały Elżbieta Bodziany i Zuzanna Blezień, kostiumy przygotowała Irena Lewicka, scenografię Wacław Jałowiec przy współpracy Agnieszki Osak-Matrejek oraz uczennic Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie – Anny Szalwy, Ewy Rutkiewicz, Pauliny Worek, Anny Nowak i Pauliny Walas, o światło zadbał Zdzisław Worek, a za sprawy techniczne odpowiedzialni byli Jan Miler, Mateusz Pieniądz, Bogdan Helt, Zbigniew Gil, Dawid Pikor. Widowisko reżyserował Jakub Bulzak.

Operę w Dębicy będzie można obejrzeć jeszcze 18 i 19 maja – zapraszam.

Poniżej przedstawiam 140 zdjęć. Proszę o kontakt osoby, które chciałyby poniższe fotografie mieć w swojej kolekcji – prześlę link do archiwum – w sumie 60 MB.

Comments

  1. To jest mistrzostwo!!!! Gratuluje!!!! sceneria piekniejsza jak na premierze tej opery w operze wiedenskiej w dniu 8.03.2013.Zdjecia przepiekne!!!!!!!!!!!!!!!!Jestem dumna z mojego miasta !!!!!!!18.05.2013 przyjezdzam do Polski ,do debicy zeby to ogladnac na zywo.Jeszcze raz gratuluje!!!!!!!!!!!!!!

  2. Maria Orłowska 10 maja 2013 Odpowiedz

    Zdjęcia są śliczne, na kilku się załapałam. wreszcie widze jak wyglądaliśmy od widowni. Bardzo proszę o przesłanie wszystkich. Pozdrawiam Maria O.

  3. Andrzej Ciesla 1 października 2013 Odpowiedz

    Pochodze z Debicy, mieszkam od lat za granicami Polski. Na podstawie zdjec z przyjemnoscia przyznac musze, ze cale widowisko wykonane zostalo z duzym rozmachem. Ciesze sie, ze sa w moim miescie osobowosci, ktore podjely sie tego wspanialego wysilku. Gratuluje calemu zespolowi i w sposob szczegolny chcialbym pozdrowic osoby, ktore szczegolnie wspominam z przed wielu lat. Chcialbym niniejszym pozdrowic Jasia Maslanke i specjalne pozdrowienia dla Ireny Lewickiej, gratuluje znakomicie wykonanej, ciezkiej pracy przy wspanialych strojach. Zaluje, ze nie moglem tego obejrzec osobiscie.